Despre noi

Comuna Poienarii-Burchii este situată în partea de sud-vest a județului Prahova, la contactul cu județele Dâmbovița, la vest și Ilfov, la sud, are cca. 20 km. lungime iar teritoriul său se învecinează cu cel al comunelor Șirna, Gorgota, Tinosu și Periș. Este formată din satele: Poienarii-Burchii (reședința – în nordul comunei), Cărbunari, Ologeni, Piorești, Podu-Văleni, Poienarii-Rali, Poienarii-Vechi si Tătărăi. Comuna este situata pe malurile raului Ialomita, in câmpia din sud-vestul județului.

În comuna Poienarii-Burchii funcţionează un număr de 3 şcoli şi 3 grădiniţe, în satele Poienarii-Burchii, Poienarii-Rali si Ologeni. Deorece unităţile de învăţământ se află în administrarea noastră, am făcut tot posibilul să asigurăm condiţii decente de studiu, astfel încât putem spune cu mândrie că multe dintre şcolile noastre se află pe plan de egalitate cu şcoli din mediul urban.

Poienarii-Burchii
În această şcoală studiază 203 de elevi şi îşi desfăşoară activitatea 17 de cadre didactice. Grădiniţa Poienarii-Burchii îşi deschide în fiecare zi porţile pentru 40 de copii şi 2 educatoare.

Poienarii-Rali
30 de copii din satele Poienarii-Rali si Poienarii-Vechi au fost înscrişi pentru a urma cursurile şcolii primare pentru aceştia asumându-şi rolul de dascăl 2 cadre didactice. Grădiniţa este frecventată de 22 de copii indrumati de o educatoare.

Ologeni
Şcoala Ologeni prin cele 13 cadre didactice asigura educarea si instruirea celor 184 elevi. Cele 2 educatoare de la gradinita ofera servicii educationale pentru 48 copii.

Şcoala Gimnazială Poienarii Burchii - 2014